סלולרי וטאבלטים

יותר סמרטפון בלילה, פחות תפוקה ביום

מחקר חדש בדק את השפעת השימוש במכשירים אלקטרוניים בלילה על התפקוד ביום. התוצאות מלמדות שכדאי להתנתק מהמכשירים ובמיוחד מהטלפון הנייד כשמגיע הערב.

שימוש בטלפון החכם בלילה גורם לעובדים לחוש מותשים בבוקר, מה שמוביל לאובדן ריכוז ומעורבות במהלך יום העבודה. הנתונים הלא מפתיעים האלה עולים ממחקר בקנה מידה קטן שפורסם בכתב העת Organizational Behaviour and Human Decision Processes ("התנהגות ארגונית ותהליכי קבלת החלטות").

המחקר היה מורכב משני חלקים. בחלקו הראשון 82 מנהלים מדרג בכיר ענו על כמה שאלות סקר, כל יום במשך שבועיים. הסקר שאל אותם שאלות על השימוש בטלפון החכם לצרכי עבודה, איכות השינה וכמותה, מעורבות בעבודה ועל תחושות עייפות. הסקרים נמסרו בשעה שש בכל בוקר על מנת למדוד שימוש בטלפון החכם לצרכי עבודה בלילה שחלף, שינה ותחושות עייפות בבוקר. שאלות נוספות נמסרו בשעה ארבע אחר הצהריים על מנת לקבוע מה הייתה מעורבותם של משתתפי המחקר בעבודה באותו יום.

החוקרים הסיקו ששימוש בטלפון החכם בשעה תשע בערב קשור לירידה במספר שעות השינה בלילה. מחסור בשינה נקשר לחולשה ביום המחרת, מה שהוביל לאובדן מעורבות באותו יום ספציפי. "מעורבות יומית בעבודה לא ניבאה את השימוש בטלפון בלילה," אמרו החוקרים, וכן, "על בסיס יום יומי, מעורבות בעבודה אינה קשורה לשימוש בטלפון החכם בערב שלאחר מכן."

הטלפון החכם מפריע לישון

בחלקו השני של הניסוי החוקרים הציגו שאלות בפני 161 מועסקים בתעשיות שונות, מתוכם 136 סיפקו תשובות מספקות. השאלונים שניתנו למשתתפי החלק השני היו דומים במבנה שלהם לשאלוני החלק הראשון. אולם, בחלק זה נחקר גם השימוש במוצרים אלקטרוניים אחרים בהשפעתו על השינה, התחושה בבוקר והמעורבות בעבודה.

התוצאות היו דומות לאלה מהחלק הראשון של המחקר. נמצא שלטלפונים חכמים יש השפעה רבה יותר מאשר למחשבים ניידים, טאבלטים או טלוויזיה. "טלפונים חכמים מעוצבים באופן מושלם כמעט להפריע לשינה," אמר ראסל ג'ונסון, פרופסור לניהול באוניברסיטת מישיגן שהיה בצוות המחקר. "בגלל שהם משאירים אותנו מעורבים מנטלית מאוחר אל תוך הערב, הם מקשים עלינו להתנתק מהעבודה על מנת שנוכל להירגע ולהירדם."

תודה לפורטל hrus על המאמר המעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *